Your new design will be uploaded in:
...
Please contact Delivery Team on
0113 3200 750 if you have any queries.
X

Governors

 We have a parent governor vacancy. Please click on this link to download the letter. The vacancy pack can be found here.

 

 

Governing Body

Governors may be contacted by leaving a message at the office or by letter addressed to them care of the school. We welcome your support so if you are interested in becoming a governor please contact the office for more information.

All Governors complete an annual declaration of interest . Details are available by request from the office.

Chair of Governors Mrs Michelle Veneziale
Deputy Chair Mr Robert Stothard
Clerk to Governors Mrs Annette Jones
Local Authority Governor
   
   
Staff Governor Mr Phil Lewin
Staff Governor Mr Alex Hinsley
   
Parent Governor (Link)
Parent Governor Mrs Anna Ball
Parent Governor Mrs Sue Partridge
Parent Governor Mrs Emma Peachey
Parent Governor Mr Robert Stothard
Community Governor Mrs Michelle Veneziale
Co-opted Governor Mr Oliver Lockwood
Community Governor Mr Andrew Craddock 
Associate Governor  Mrs Jane Smith

 

Chair of Resources Committee Mr Andrew Cradock
Chair of Standards Committee Mrs Jane Smith
Chair of Pay Committee Mr Andrew Craddock
SEN&D Governor

Mrs Jane Smith

Health and Safety Governor  

Mr Alex Hinsley

Safeguarding Governor

Mrs Michelle Veneziale 

Pupil Premium Governor

Mrs Emma Peachey

                                            

                                 

Governor

Type

Position

Governor Appointment Start Date

Governor Appointment End Date

Attendance

At FGB

Meetings

 

 

 

 

 

Mr Oliver Lockwood  Co-opted 09/01/2019 08/01/2023 100%

Mr Andrew Craddock

Co-opted

 

18/04/2016

17/04/2020

100%

Mr Phil Lewin

Head

 

23/09/2014

23/09/2028

100%

Mrs Michelle Veneziale

Local Authority

Chair

03/02/2019

02/02/2023

100%

Mrs Jane Smith

Associate Member

 

11/11/2018

10/11/2022

0%

Mr Alex Hinsley

Staff

 

11/09/2019

10/09/2023

100%

Mrs Anette Jones

Non-Voting

Clerk

01/01/2014

31/12/2024

100%

Mr Robert Stothard

Parent

Vice-Chair

19/05/2017

15/05/2021

100%

Mrs Anna Ball 

Parent

 

05/03/2018

04/03/2022

50%

Mrs Emma Peachey

Parent 

 

05/03/2018 

 04/03/2022

100%

Mrs Susan Partridge

Parent

 

29/10/2019

28/10/2023

100%

Structure of Committees

The governing body is made up of the following committees:

Full Governing Body

Standards committee

Resources Committee

Pay Committee

Headteacher's Pay Committee

Dates of Meetings

.

These can all be found on the school diary.

 

 

Governors who have left in the last year Date left
Julie Exley 29/10/14
Andrew Munro 27/10/14
Jo Phillips 24/11/14
Lesley Bond 25/11/14
Rachelle Toon 06/10/14
Paul Wheat 25/11/14
Gill Cheesman 13/01/15
Taryn Rennocks 24/06/15
Gareth Busson 15/07/16
Charlotte Bates 29/11/17
Christine Bonser 28/11/17
Andrew Grout 24/06/18
Carole Oswin 02/11/18
Jon Peart 07/01/19
Emily Collishaw 24/06/19